Zimovanie

10.02.2021

Neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o bonsaje je aj tzv. zimovanie. Exteriérové bonsaje z našich domácich druhov drevín sú plne mrazuvzdorné a sú dokonale prispôsobené prežitiu v našich podmienkach počas zimného obdobia. To znamená že jednoducho nemôžu zmrznúť. Tak prečo vlastne stromy zimujeme? Problém je že stromy nám môžu počas zimy skôr vyschnúť ako zmrznúť. Je potrebné si uvedomiť že bonsaje pestujeme v miskách v ľahkých priepustných substrátoch, kde počas mrazivých dní dochádza k vyťahovaniu vody aj z hlbších vrstiev substrátu. Po následnom oteplení sa táto voda z povrchu substrátu ľahko odparí. Ak by sme takto nechali bonsaje počas zimy na ich letnom stanovišti na stojanoch, kde by na ne ešte svietilo aj slnko a boli by vystavené aj vetru, tak v pomerne krátkej dobe dôjde k výraznému presušeniu substrátu. Striedanie nízkych teplôt počas noci s teplotami nad bodom mrazu počas slnečných dní tento proces výrazne urýchli. Počas teplejších dní, keď substrát rozmrzne by sa dali stromy samozrejme poliať, ale ak mrazivé , veterné počasie trvá dlhšiu dobu..mohlo by byť už neskoro. Najchúlostivejšie sú vždyzelené dreviny, u ktorých dochádza k výparu vody cez listy/ihlice aj počas zimy.

Ako stromy správne zazimovať aby sme predišli zbytočným stratám?

Výber vhodného miesta - bonsaje je ideálne umiestniť na zem na stanovište kde v zime nesvieti slnko a nefúka vietor. Prečo tieň? Na slnečnom stanovišti dochádza k výraznému striedaniu teplôt počas dňa a noci, čo môže byť problematické hlavne v predjarnom období, kedy vysoké teploty počas dňa môžu stromy podnecovať k predčasnému rašeniu a takto narašené stromy by mohli byť následne poškodené neskorými alebo nočnými mrazmi. Studený zimný vietor zase dokáže znásobiť negatívne pôsobenie mrazov, hlavne na citlivé dreviny s tenkou hladkou kôrou. Pozor treba dať pri umiestnení pod krytou terasou alebo ihličnatými drevinami. Je to kvôli absencii zrážok, ktoré tam nedopadnú vôbec alebo len v minimálnom množstve. V takom prípade treba aspoň raz za mesiac skontrolovať či stromy nie sú suché.

Mulčovací materiál - na to aby stromy dobre prezimovali nestačí ich len položiť na zem na vhodné stanovište. Misky je potrebné prekryť vrstvou mulčovacieho materiálu vo vrstve aspoň niekoľko centimetrov. Práve táto vrstva zabraňuje spomínanému odparovaniu vody zo substrátu a zabraňuje tak nežiadúcemu presychaniu počas zimy. Ideálnym riešením by bola snehová pokrývka, ktorá dokonale plní ochrannú funkciu pred nepriaznivými vplyvmi počasia a počas oteplenia prirodzene stromy zavlažuje. Výskyt snehu je však v poslednom období veľmi nepravidelný, preto musíme sneh niečím nahradiť. Možností je viacej...môže to byť napríklad mulčovacia kôra, drevná štiepka, piliny, opadané lístie zo záhrady. Niektorí pestovatelia zimujú stromy v záhonoch, kde ich prihrnú zeminou. Je to tiež vhodné riešenie, ale je o niečo prácnejšie.

Kedy je vhodná doba na zazimovanie? - aj v rámci Slovenska sú pomerne výrazné rozdiely čo sa týka nástupu a priebehu zimy. Vo všeobecnosti by sa dalo povedať že vhodné obdobie je po opade listov zo stromov, čo je zvyčajne polovica až koniec novembra. Netreba sa obávať skorých mrazov, tie stromom určite neublížia. Ak na jeseň dlho pretrváva teplé a daždivé počasie, môžeme zo zimovaním ešte počkať , kým neprídu prvé mrazy. (posledné roky častokrát aj do polovice decembra)

Od polovice marca už môžeme pomýšľať na odzimovanie, samozrejme v závislosti od aktuálneho priebehu a predpovedi počasia a tiež od lokality. V rámci Slovenska môže byť rozdiel nástupu vegetačného obdobia 3-4týždne! Po odzimovaní je potrebné očistiť povrch substrátu od zbytkov mulčovacieho materiálu a skontrolovať či stromy nie sú suché a v prípade potreby treba poliať. V tomto období je tiež vhodné vykonať preventívny postrek proti prezimujúcim škodcom - tzv. predjarný postrek, ktorý aplikujeme za teplejších dní kedy teplota stúpne nad 15°C.

Studený skleník - ďalším spôsobom je zimovanie v studenom skleníku. Je to asi najideálnejšie riešenie, keďže stromy máme v zime k dispozícii na tvarovanie. V studenom skleníku by sa mala teplota pohybovať okolo 0 až 5°C. Pozor však na vyššie teploty v predjarnom období aby nám stromy zbytočne skoro nenarašili, čo neskôr spôsobuje veľké problémy - v marci je ešte stále slabá intenzita svetla na to aby sa listy správne vyvinuli. Taktiež netreba zabudnúť na zálievku.

Zazimované bonsaje pod vrstvou lístia
Zazimované bonsaje pod vrstvou lístia