Hrab obyčajný 2

Tento hrab som objavil v roku 2007, rástol na okraji lesa, kde bol pravidelne zhryzávaný lesnou zverou. Strom mal dostatočné množstvo kostrových konárov, ktoré boli ešte aj pomerne dobre rozložené po celej časti kmeňa. Hrab mal dobrú konicitu kmeňa a navyše aj pekné nebari. Hrab som prvých 5 rokov pestoval vo voľnej pôde na záhone a neskôr bol presadený do pestebnej plastovej nádoby. V miske je pestovaný od roku 2015. Strom nebol nikdy tvarovaný drôtom.

Pre nedostatok času v jarnom období som strom nestihol vykopať a preto som sa rozhodol že aspoň odstránim nepotrebné konáre a ostatné nahrubo zrežem a strom vykopem až budúcu sezónu. Tento spôsob prípravy stromu pred vykopaním však neodporúčam, ak strom rastie na stanovišti, ktoré je nedostatočne oslnené (tieň, polotieň). Ak strom zrežeme na takomto stanovišti síce pekne obraší, ale počas sezóny dochádza pre nedostatok svetla k jeho oslabeniu, čo môže mať negatívny vplyv pri ujímaní rastliny po vykopaní.

Jeseň 2007. Hrab počas leta pekne prerašil.

Jar 2008. Hrab som vykopal začiatkom apríla, mal pomerne dobré korene. Zasadil som ho do voľnej pôdy na záhrade, kde bol pestovaný ďalších 5 rokov. Hrab bez problémov zvládol presadenie z pôvodného stanovišťa a pekne obrašil.

Jar 2009, hrab po jarnom prestrihu.

Jar 2011, hrab po 4 rokoch už pekne začal zahusťovať korunu.

Jeseň 2013, hrab rástol prvú sezónu v pestebnej nádobe.

Jar 2014.

Jeseň 2015, hrab bol na jar presadený do bonsajovej misky.

Jar 2016. Koruna hrabu už postupne dorastá do požadovanej šírky aj hustoty, bude však potrebné upraviť nebari a odstrániť nevzhľadné korene smerujúce dopredu.

Jar 2017. Strom bol presadený do vyhovujúcejšej misky a boli odstránené korene smerujúce ku pozorovateľovi.

November 2018 - strom počas odstraňovania suchého lístia.

Máj 2019

Október 2019 - hrab v tomto období krásne vyfarbil listy