Borovica lesná - 10 premien

1. Pravdepodobne jedno z najdrsnejších tvarovaní aké sme mohli v Bonsai Museum Isabelia zrealizovať. Borovica na začiatku tvarovania bola vysoká 169 cm, na konci 70 cm. Kmeň na začiatku rovného úseku mal cca 9 cm. Tvarovanie prebiehalo v zime 2017. Na jar sa borovica presadila a po úspešnom prerašení si na konci leta našla nového majiteľa.

2. Kmeň na budúcom bonsaji je pomerne jednoduchý bez dramatických prvkov. Ďalším defektom je nasadenie troch konárov z jedného miesta. Celá koruna sa nakoniec založila z dvoch silných vetiev, ktoré bolo treba ohnúť a skompaktniť.

3. Pri prvom tvarovaní sa budúca koruna založila z jednej vetvy, obrast sa maximálne skompaktnil.

4. Mohutná borovica tvarovaná už niekoľko krát potrebovala zmeniť uhol pohľadovej strany. Ľavý tenší kmeň sa pritiahol k hrubšiemu kmeňu, odstránili sa niektoré vetvy a doladila sa harmónia medzi dvoma korunami.

5. Malá kompaktná borovica s výraznými prvkami staroby.

6. Borovicu sme nazvali dutina prianí. Je pomerne ojedinelé nájsť takýto materiál - trs s výrazným zauzlením konárov. Na rastline sa robilo viacero hrubých ohybov, jemné vetvenie sa čo najviac skompaktnilo.

7. Pri prvom tvarovaní borovice lesnej boli odstránené niektoré nepotrebné vetvy. Jemné vetvenie sa detailne nepolohovalo. V tejto fáze pestovania a tvarovania je to pre rastlinu príliš vyčerpávajúce.

8. Dramatický dvojkmeň sa tvaroval už po tretíkrát. Na rastline bolo niekoľko komplikovaných miest, ktoré bolo najvyšší čas vyriešiť. Škandinávske borovice majú v zimnom období žlté sfarbenie ihlíc.

9. Borovica sa pretrhala a prestrihala. Obzvlášť sa dbalo na polohovanie jemného obrastu.

10. V poradí tretie tvarovanie, pri ktorom sa odstránili komplikované vetvy a celá koruna sa prevzdušnila.